Jak piszemy: poszedłem czy poszłem?

poszedłem

Poprawna pisownia

poszłem

Niepoprawna pisownia

Poprawny zapis to "poszedłem".

 

"Poszedłem" to forma w pierwszej osobie liczby pojedynczej w rodzaju męskim i czasie przeszłym, pochodząca od pójść - udać się gdzieś pieszo, podążyć, wybrać się, skierować się, potoczyć się.

Poprawny zapis wyjaśnia etymologia. W staropolszczyźnie poszedłem miało postać "pošdl", które następnie przybrało postać "poszdl", z której powstało dzisiejsze poszedł. Niepoprawny zapis "poszłem" wynika najpewniej z analogii do formy żeńskiej - "poszłam".

 

Przykłady:

Poszedłem do szkoły jako sześciolatek. 
Poszedłem po rozum do głowy i przestałem się z nimi zadawać. 
Wczoraj poszedłem bardzo późno spać i dziś jestem niewyspany.

Komentarze

~ poszłem czas zalegalizować
3/11/22, 9:30 PM
Re Dorota: Możesz być zszokowana, ale co jeżeli mężczyźni nie powinni właśnie pisać "poszłem" zamiast "poszedłem"?! Zauważ, że zasada w której to czas przeszły tworzy się na podstawie form trzecioosobowych jest wielokrotnie łamana, bowiem w języku polskim istnieje ogrom wyjątków od tej reguły, np. czasownik "móc" - ja mogłem, ty mogłeś, ale on mógł. Tak samo jak "schnąć" - ja schłem, ty schłeś, ale on sechł. Idąc więc tropem czasownika "schnąć" utworzenie czasownika "pójść" z formami typu: ja poszłem, ty poszłeś, ale on poszedł powinno być w pełni uzasadnione. Poszedłem byłoby zrozumiałe, gdyby mężczyźni mówili "ja sechłem", a niestety tak nie jest. Tak więc czy nie lepiej będzie pójść za ciosem i definitywnie wprowadzić do słowników takie "szłem", "poszłem" czy "wzięłem" zamiast dalej bronić archaicznie brzmiącego "poszedłem"?
~ Dorota
11/15/21, 11:50 AM
Re Już istnieje Nie. Na szczęście np. taki MS. Word poprawia już na etapie pisania na poprawną formę, czyli poszedłem. Ja poszłem będzie prawidłowe, to przy odmianie będzie ja - poszłem, ty - poszłeś, on - poszeł czy poszł ?
~ Debilka mua
5/27/21, 10:21 AM
Lol dziena
~ lol
2/19/21, 6:41 PM
XD 1KLASA
~ Już istnieje
9/24/20, 10:19 PM
Możecie w to nie wierzyć, ale słowo "poszłem" zostało już jakiś czas temu zarejestrowane w pierwszym słowniku, którym to jest anglojęzyczne Wiktionary! Aby to sprawdzić wystarczy wpisać w wyszukiwarkę (np. Google) "poszłem wiktionary". W słowniku tym "poszłem" jest opatrzone etykietą "nonstandard" czyli inaczej jako forma niestandardowa bądź też kolokwialna, co wiązałoby się z jego nieoficjalnym charakterem. Czy nie jest to wystarczający powód do uznania "poszłem" jako alternatywy "poszedłem"?
~ Łukasz
6/15/20, 11:18 AM
Zawsze mnie się to myli.