Jak piszemy: pufa czy puf?

puf

Poprawna pisownia

pufa

Niepoprawna pisownia

Poprawna forma to "puf". 

 

Wyraz "pufa" zakorzenił się w polszczyźnie, mimo że słowniki języka polskiego uznają za poprawny wyłącznie rzeczownik "puf". Jak zauważa Mirosław Bańko, wyraz ten pochodzi z francuskiego pouf [puf], który jest rodzaju męskiego, podobnie jak wiele innych polskich nazw mebli służących do siedzenia: fotel, taboret, stołek. Forma żeńska "pufa" nie jest zatem językowo uzasadniona.

 

Przykłady:

Czerwony puf nada wystrojowi nutę ekstrawagancji.

Ten puf jest bardzo niewygodny.

Jak ci się podoba nasz nowy puf?

 

Komentarze

~ drwal 78
3/8/23, 8:24 PM
Tak jest. P Nie może być tak, że producenci i sprzedawcy, nazywający swoje wyroby pufa się mylą, a lingwiści wiedzą lepiej. Pozostałe sobie wyraz puf, jako przestarzała, ale również właściwą forma, niemniej pozwólcie pufie zaistnieć!
~ sjhsh
3/23/22, 8:46 PM
rany ludzie nie zmienicie czegos co juz dawno się stało. Jezyk polski ewoluuje. To jak wiekszosc osob mowi nie poprawnie "avengersi" zamiast "avengerzerzy". Jest jeden avenger dwóch avengerów, trzech avengerów albo trzech avengers. Ale nie robić z liczby mnogiej "avengers" kolejną liczbę mnogą. Ale olać to . Skoro jezyk polski ewoluuje i wiekszosc mowi "pufa" w tym ja od dziecka to trzeba to zaakceptować . Pufa jest poprawnie. Poprawcie powyzszy wpis bo się myślicie jajogłowi :))