Jak piszemy: spod czy z pod - razem czy oddzielnie?

spod

Poprawna pisownia

z pod, zpod

Niepoprawna pisownia

Zgodnie z aktualnymi zasadami ortograficznymi przyimek "spod" powinniśmy pisać ŁĄCZNIE z przedrostkiem s-.

Co ciekawe, pierwotna postać tego wyrażenia to "z pod". Dopiero w 1936 roku wprowadzono dzisiejszy zapis. Analogiczne reguły obowiązują w przypadku przyimków:

sponad (dawniej: z ponad),

sprzed (dawniej: z przed),

spomiędzy (dawniej: z pomiędzy),

spoza (dawniej: z poza).

Przykłady:

Wyglądał nieelegancko – spod swetra wystawała mu pomięta koszula.

Spod stołu wyszedł pies i zaczął machać ogonem na przywitanie.

Spod sklepu ruszył z piskiem opon czerwony mercedes.

Komentarze

~ Cynamon
4/4/24, 6:34 AM
J-s. Na pewno z tym a nie stym? xD
~ Michał
1/7/23, 12:30 PM
Jakubie Wojtkowski, Najpierw zastanów się nad kontekstem. Spod stołu czyli np polewanie napju spod mebla. Z Polski to chyba oczywiste, że z jakiegoś miejsca? Nie wiem czy ja czegoś nie rozumiem. Na Boga przecież chyba tylko idiota napisze że pochpodzi sPolski. Ludzie ogarnijcie się.
~ Jakub Wojtkowski
8/1/22, 1:07 PM
Z pod ponieważ to określa pochodzenia kogoś / czegoś - nie sPolski , nie spodswetra tylko z Polski z pod swetra. Proste , to to jest przykład kiedy "nauczyciele" wzięli za tłumaczenie innym jak działają narzędzia o których powinni się wypowiadać Ci którzy ich używają ze zrozumieniem czyli np. pisarze. Z tąd moja opinia. Kolejna bzdura która ma nadać wartość tym którzy się tym zajmują coś jak matematyka jakaś tam - czyli narobimy takiego burdla żebyśmy będąc kurtyzanami i klijentami jednocześnie jedyne miały pojęcie co to za kiła i skąd się wzięła. A no Z TAMTĄD.
~ Ona
6/4/21, 1:22 PM
Moja mama i pani nauczycielka ze szkoly podstawowej zawsze mowila. , jak nie wiesz to napisz tak i tak , co bardziej pasuje ? I tego sie trzymam juz tyle lat . Dla mnie Spod pasuje a nie z pod … raczej zawsze sie zgadza to “ pasuje “…
~ klim
9/26/20, 6:44 PM
Krzych dzisiaj piszemy "stamtad".
~ Krzych
6/20/20, 3:31 PM
Nie dziwie się piszącym po staremu, bo sam tak piszę, logiczne dla mnie są "podstoły", "przeddomy", "ponadgóry" bo to wyobrażalne miejsca z tamtąd można wybyć. A co do gór to to trzeba zmienić z góry na sgóry dziękuje.
~ Dżeremi
1/19/20, 10:27 AM
Andrew, komentarz spóźniony ponad 80 lat. Najpierw sam naucz się pisać poprawnie, potem komentuj.
~ Andrew
11/3/19, 7:26 PM
A kto i jakim prawem albo wg czego zmienia zasady pisowni? Dlaczego coś co było pisane w określony sposób przez tyle lat już nie jest? To zmieniajmy dalej wszystkie słowa i ciekawe kto z kim po latach się dogada! Dlaczego pisać łyżka może od teraz piszmy łyszka, podobnie nie łóżko, łatwiej będzie łuszko albo nawet luszko
~ Artur
6/22/19, 12:48 PM
Współczuję obcokrajowcom
~ Lil
4/14/19, 10:28 AM
Ułatwienia dla sepleniących. Z pod to z ppd
~ Taehyung
3/2/19, 9:06 PM
postaram się zapamiętać
~ J-s.
2/27/19, 10:31 PM
Zawsze mam z tym problem :)