Jak piszemy: transakcja czy tranzakcja?

transakcja

Poprawna pisownia

tranzakcja

Niepoprawna pisownia

Poprawna forma to "transakcja".

 

Rzeczownik "transakcja" pochodzi z łacińskiego transactio - "dokonanie". Oznacza czynności prowadzące do kupna lub sprzedaży.

Błędna pisownia rzeczownika "transakcja" wynika z powielenia w piśmie wymowy wyrazu jako [tranzakcja].

 

Przykłady:

Kiedy transakcja zostanie zrealizowana?

Czeka mnie kosztowna transakcja, od której zależy los mojej firmy.

Otrzymałem informację, że moja transakcja została odrzucona.

Komentarze

~ d
11/15/22, 8:58 AM
Do piszących powyżej: Mało jest słów w j. polskim, które inaczej się pisze a inaczej wymawia? Np.: "(on) przewinął" - mówione jest jak "przewinoł". Albo: "Pieniądz" - w mowie brzmi jak "pieniąc". Zatem przestańcie tworzyć dziwne teorie. Słowo pisane nie musi odpowiadać jeden do jednego słowu mówionemu.
~ słownik-1899
5/12/22, 10:11 AM
W słowniku języka polskiego z 1899 roku oraz w polskim międzywojennym pisało się tylko i wyłącznie TRANZAKCJA (nie "transakcja"), dlatego, iż w tym słowie wymawiało się i nadal wymawia się literę "z", a nie "s"! Oto dowód: https://pl.wikisource.org/wiki/M._Arcta_S%C5%82owniczek_wyraz%C3%B3w_obcych/Tranzakcja To nie język angielski czy niemiecki, gdzie "s" często wymawia się jako "z", tylko polski, choć czasem zastanawiam się czy aby na pewno. Dodam, że w języku serbskim, rosyjskim czy łotewskim słowo to jest dopasowane do fonetyki i jest tam ono zapisywane właśnie jako "Tranzakcija" (w rosyjskim: Транзакция). Jeżeli już musi istnieć "transakcja" to czemu nie można dopuścić słowa "tranzakcja" jako alternatywnej formy, która o dziwo przeszło 100 lat temu była poprawna?
~ Nick lub imię
9/29/20, 8:15 AM
Zgadza się! Też tak uważam.
~ Imię lub nick
9/29/20, 8:14 AM
W artykule jest błąd, pisze się tranZakcje!! Pozdrawiam i miłego dnia