Rubensowskie kształty

Rubensowskie kształty to określenie figury, wyglądu, budowy ciała, zwykle w odniesieniu do kobiet. Znaczy tyle co okrągłe, pulchne, puszyste. Określenie nawiązuje do malarstwa P. P. Rubensa, który przedstawiał na swoich obrazach kobiece ciało o okrągłych i obfitych kształtach.

 

Odmiana: rubensowskie kształty (D. rubensowskich kształtów, C. rubensowskim kształtom, B. rubensowskie kształty, N. rubensowskimi kształtami, Ms. rubensowskich kształtach, W. rubensowskie kształty)

 

Przykłady użycia:

Nie była gruba, miała po prostu rubensowskie kształty.

Miała silne ramiona, szerokie biodra i obfite uda, jednym słowem – rubensowskie kształty.

Jestem chuda jak patyk, a jemu podobają się rubensowskie kształty.

Komentarze

~ Maks z
5/22/22, 11:22 AM
Hrabia wracał do siebie; lecz konnia wstrzymywał, Głową coraz w tył kręcił, w ogród się wpatrywał. I raz mu się zdawało, że znowu z okienka Błysnęła tajemnicza, bieluchna sukienka I coś lekkiego znowu upadło z wysoka, I przeleciawszy cały ogród wmgnieniu oka, Pomiędzy zielonymi świeciło ogorki: Jako promień słoneczny, wykradłszy się z chmurki, Kiedy śródroli padnie na krzemienia skibę Lub śród zielonej łąki w drobnąwody szybę. Hrabia zsiadł z konia, sługi odprawił do domu, A sam ku ogrodowi ruszył po kryjomu. Dobiegł wkrótce parkanu, znalazł w nim otwory I wcisnął się po cichu, jak wilk do obory. Nieszczęściem, trącił krzaki suchego agrestu: Ogrodniczka, jak gdyby zlękła się szelestu, Oglądała się w koło, lecz nic nie spostrzegła; Przecież ku drugiej stronie ogrodu pobiegła.